kuchnia kreteńska

with Brak komentarzy

Często zastanawiam się jak w kilku zdaniach można zareklamować fenomen, jakim jest kuchnia kreteńska 🤔

  • Wiadomo powszechnie, że jest smaczna, prosta i bardzo zdrowa. 🍇
  • Wiadomo, że jest niezwykle urozmaicona i zarówno mięsożercy, jak wegetarianie będą tu mieli w czym wybierać. 🍅🥕🌶
  • Wiadomo, że integralną częścią tej kuchni są tutejsze aromatyczne zioła – tymianek, oregano, szałwia, rozmaryn, mięta.🌿🍀🌱
kuchnia kreteńska marek w tawernie na tle plaży warsztaty kulinarne

kuchnia kreteńska to przede wszystkim ludzie


Kiedy jednak myślę o kreteńskiej kuchni, to w pierwszej kolejności przed oczyma stają mi konkretni, wspaniali ludzie – nasi znajomi i przyjaciele:

  • Varvara – właścicielka naszego wioskowego kafenionu, która „wyczarowywuje” nam przepyszne lokalne gemista (nadziewane warzywa), sudzukakia (mielone kotleciki), czy kalitsunia (pierożki nadziewane serem lub zieleniną).
  • Maria – 80-letnia „dobra dusza” jednej z naszych ulubionych tawern, która wciąż z ogromną energią i wspaniałym poczuciem humoru zachwyca nas i naszych gości cudownymi paprykami nadziewanymi trzema rodzajami sera, nadzwyczajną jagnięciną z pieca, czy rozpływającymi się w ustach ciasteczkami koulurakia.
  • ❤To również młoda dziewczyna Xenia, która nie skorzystała z ofert pracy za granicą, tylko tutaj na Krecie z ogromną pasją i pomysłowością rozwija rodzinny biznes – produkcję wyśmienitego wina.
  • ❤Jeszcze cudowni Agamemnon, jego żona Urania i ich syn Chronos – jak wspaniale, że są otwarci przez cały rok i nawet w zimie możemy delektować się ich koźliną w czerwonym winie i niezrównanymi saganaki.
  • ❤No i Michalis – rybak i właściciel nadmorskiej tawerny (smak i aromat przyrządzanych przez niego ryb i kalmarów potrafi wzruszyć do łez:-).
  • ❤A jeszcze są nasi sąsiedzi – Janis od chleba, Joanna od serów, Vasilis od oliwy….


Nie dziwcie się zatem proszę, że do kuchni kreteńskiej mam tak osobisty, emocjonalny wręcz stosunek.
🍉🍊🍋

marek je winogrona warsztaty kulinarne

kuchnia kreteńska – czas pogotować


Przygotowując wspólnie z Głodni pasjiEat Crete” – warsztaty kulinarne na Krecie myślałem oczywiście o wszystkich wyżej wspomnianych osobach i o miejscach, gdzie tworzone przez nich potrawy, smakują najlepiej.
🍷🍽🍷🍽🍷🍽🍷🍽🍷
Chcemy, żebyście w ciągu zaledwie jednego tygodnia dotknęli prawdy o kuchni Krety, ale również o jej mieszkańcach, ich mentalności i sposobie życia.
😍
Tak, aby „smaki” Krety zostały w Was na długo po powrocie do domu.
Jeżeli macie ochotę się w nich zanurzyć razem z nami
😊ZAPRASZAMY na WARSZTATY KULINARNE EAT CRETE😊

Leave a Reply