KRETA CO ZWIEDZIĆ?

with Brak komentarzy

Od jakiegoś czasu chodzi za mną ten post – post o tym, że krótko mówiąc, KRETA JEST NAPRAWDĘ WIELKĄ WYSPĄ I WSZĘDZIE JEST COŚ DO ZOBACZENIA.
Znajdziecie w tym poście krótką ściągawkę, co i gdzie, czyli Kreta co zwiedzić.

.Przeczytajcie,  może Wam coś ułatwi, podpowie.

Mamy coraz więcej zapytań o wycieczki i wędrówki.  Baaardzo nas to cieszy. Nareszcie!!!

Ale zanim zdecydujecie o swoich wakacjach, a zwłaszcza zanim zarezerwujecie nocleg, chcemy podkreślić jedno.

Kreta to OLBRZYMIA wyspa. 

Uwierzcie nam.

Około  250km z zachodu na wschód i 60 z północy na południe.  Niby tak.  Wszak to żadne odległości.  Tak często myślimy.

Ale naprawdę jeszcze się taki nie urodził co by tą wyspę zjeździł całą w tydzień, dwa, trzy, miesiące, lata, życie całe ..

dziki pas plaż z klifu

Jeździmy i łazimy po Krecie od ponad 20 lat, teraz tu mieszkamy i wciąż ta wysadzana skałami zadziora stawia przed nami coś nowego.

Dlaczego?  Bo z grubsza rzecz biorąc Kreta to olbrzymi łańcuch górski, poprzecinany wąwozami o wyjątkowym pięknie, to ponad 1000km porwanej linii brzegowej, bogatej w strome klify, połacie plaż, ukryte zatoczki. Tu przemierza się dystanse trasami różnej jakości, często krętymi i rozbujanymi na boki.  Odległości nie liczy się w kilometrach tylko w godzinach. Zatem: Kreta co zwiedzić?

Kreta zo zwiedzić – odległości

Zrobiłam dla Was tabelkę z przykładowymi odległościami z głównych miast, wokół których rozlokowane są hotele (Chania, Retimno, Heraklion, Agios Nikolaos) do kilku sztandarowych „produktów turystycznych” Krety. 

Więc, zanim cokolwiek zarezerwujecie, zadajcie sobie pytanie: jak wolę? czy chcę dopasować wycieczki do wybranego czadowego hotelu/pensjonatu czy raczej wolę dopasować hotel do miejsc, które chcę odwiedzić. A może pójdę na żywioł, zostając tam, gdzie mi zagra w duszy.  Wszystkie opcje są super.  Byleby wiedzieć co jest dla mnie fajne.

Jeśli zaczęliście od rezerwacji hotelu, to teraz rozejrzyjcie sie po mapie dookoła miejsca Waszego noclegu, co macie w zasięgu ręki, najbliżej.  A uwierzcie nam, że wszędzie znajdziecie kreteńskie perełki.  No chyba że chcecie przemierzać kilometry autostrady ze wschodu na zachód i huśtać się w autokarach albo wynajętych autach po pajęczynie dróg z północy na południe. 

Ale jeśli hotel jest drugorzędną sprawą, a przede wszystkim marzy Wam się na przykład słynna laguna Balos, nie wybierajcie noclegów w Agios Nikolaos i dalej na wschód.  Jeśli marzy Wam się palmowa plaża Vai nie wybierajcie Chani. No chyba, że uwielbiacie spędzać długie godziny bujając się w upale po kreteńskich serpentynach.

laguna balos

Ściąga Kreta co zwiedzić

Poniżej króciutka ściągawka głównych rejonów turystycznych Krety z miejscami przyrodniczymi/historycznymi które leżą w miarę rozsądnej odległości.  Oczywiście to nie są wszystkie miejsca, bo tych nie jestem w stanie tu wymienić i wielu wciąż nie znam.  To tylko zachęta do poszukania na własną rękę.

  • Nocleg rejon Chania: miasto Chania, słynne plaże Balos, Elafonisi, Falasarna (tu również stanowisko archeologiczne), klasztory i plaże płw Akrotiri, w tym słynna Stavros i Seitan limania, plaże i bezdroża płw Rodopou, stanowiska archeologiczne i wioski Aptera, Polirynia, Rokka, na południu: Sougia, Paleochora, Sfakia, wąwozy i szczyty Gór Białych w tym: słynna Samaria, Imvros, Aradena, Lissos
  • Nocleg rejon Retimno: miasto Retimno, jezioro Kournas, klasztor Arkadi, stanowisko archeologiczne Elefterna, wioska garncarzy Margarites, wąwozy środkowej Krety: Patsos, Kourtaliotiko i inne, górska wioska Spili, Dolina Amari, na południu:  Sfakia, wąwóz Imvros, Kallikratis, Aradena, klasztor i palmowa plaża Preveli, plaże Plakias, Kalypso, Ligres, Triopetra, Agios Pavlos, Agia Galini, Kalamaki, Kommos, pałac minojski Festos, stanowisko archeologiczne Gortyna, wioska górska Zaros z wąwozem Rouvas, groty Matali, wąwóz Agiofarango,
  • Nocleg rejon Heraklion: miasto i muzea Heraklionu, stanowisko archeologiczne Knossos, Malia, Festos, Gortyna, wioska garncarzy Margarites, grota Melidoni, stanowisko archeologiczne Elefterna, Góry Idajskie i wioski u podnóża tych gór (Zoniana, Anogia, płaskowyż Nida) płaskowyż Lassithi, wyspa trędowatych Spinalonga, na południu wioska Zaros z wąwozem Rouvas, groty Matali, wąwóz Agiofarango, plaże Kommos, Kalamaki, Lendas i dalej na wschód Tsoutsouros, Keratokambos, Arvi.
  • Nocleg rejon Agios Nikolaos: miasto Agios Nikolaos, płaskowyż Lassithi, Spinalonga, stanowiska minojskie Knossos, Malia, Kato Zakros (też wąwóz), Gournia, plaża palmowa Vai, klasztor Toplou, Kalamafka, Kritsa, stanowisko archeologiczne Lato, plaże południowego wschodu: Tertsa, Mirtos, MakriGialos, Xerokampos itd
wodospad w wąwozie kourtalioti

Nie sposób, doprawdy nie sposób wymienić wszystkiego a i tak wystarczyłoby już tych miejsc na zapełnienie niejednego tygodnia.

Niech planowanie Waszych wakacji będzie dla Was jak najbardziej przyjemne, inspirujące, kreatywne.  Niech to będą wakacje Waszych marzeń.

Tego życzę zarówno Wam, jak naszemu CreteYourLife. 

Jeśli interesuje Was zwłaszcza region Retimno, piszcie do nas.  Coś wspólnie wymyślimy.

ja w wodzie w wąwozie patsos
Follow CreteYourLife:

Latest posts from

Leave a Reply