Wąwóz samaria – przygotowanie na wyzwanie

with 6 komentarzy

samaria mężczyzna na kładce w wąwozie

Wszystkie wygooglowane atrakcje Krety zaliczone?  Było już Balos, Elafonisi, Preveli, Chania a nawet pałac minojski Knossos.

Została ona – królowa wąwozów – Samaria.

Kusi i przeraża.

Jak by nie patrzeć to 16 km do przejścia, od wrót wąwozu na płaskowyżu Omalos (tzw Xiloskalo) do punktu końcowego w wiosce Agia Roumeli nad Morzem Libijskim, gdzie czeka plaża, tawerny i promy powrotne.

Przyjdzie nam się zmierzyć z odległością 16 km, ale również z różnicą wysokości około 1230 metrów między punktem startowym na Omalos a plażą Agia Roumeli.   No i nie będzie to miejski spacerek wygodnym chodniczkiem.

samaria pinia na tle wąwozu

Z drugiej strony jakie to musi być niezwykłe uczucie znaleźć się między pionowymi, olbrzymimi klifami, w samym centrum geologicznego fenomenu.

Jeśli masz ochotę powędrować z nami szlakiem E4 zapraszamy Cię serdecznie na WOW! Wyjątkowy Obóz Wędrowny

W tym artykule postaramy się zatem odczarować Samarię. Przeszliśmy ją nie raz, więc doradzimy jak się do tego tematu zabrać, żeby potem szło się komfortowo i przyjemnie. 

Powstrzymamy się od wszelkich naszych ocen, opisów, subiektywnych wrażeń z wąwozu. 

Skupimy się na informacjach praktycznych i przygotowaniu do wędrówki.

Zrobimy to w formie pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, przed podjęciem wyzwania przejścia Samarii.

Pytanie 1 najważniejsze

czy samaria jest dla mnie

Od tego zacznij. 

Odpowiedź na to pytanie warunkuje powodzenie całej wędrówki.

samaria mgła nad wąwozem

  • W jakim stanie są moje kolana i stopy?
  • Czy mam sporą nadwagę?
  • Czy męczy mnie schodzenie / wchodzenie po schodach?
  • Jaki jest mój tryb pracy?
  • Czy często spaceruję i nie chodzi tu o wyjście na papierosa?
  • Czy urządzam sobie od czasu do czasu tego typu dłuższe wędrówki w terenie pagórkowatym?
  • Jak znoszę upał, a już zwłaszcza wysiłek w czasie upału?
samaria skaly wąwozu

Nie ma się co oszukiwać.  Samaria to nie jest spacer po bulwarze.  To szlak górski, czasem leśny, czasem kamienisty, miejscami wymagający przechodzenia przez większe głazy, śliskie, nierówne kamienie, konary drzew. . 

Nie jest to szlak trudny technicznie.  szczerze powiedziawszy właściwie nie ma tam żadnych technicznych wyzwań. Nie ma lin, drabin ani miejsc wspinaczkowych.  Jest kilka drewnianych mostków ułatwiających przechodzenie nad strumieniem.

samaria oczko wodne w wąwozie

Problemem najczęściej okazuje się:

1) długość wędrówki 16km, z czego 13km w wąwozie i 3km drogą w wiosce Agia Roumeli

2) upał

W trakcie pierwszej połowy wędrówki, do opuszczonej wioski Samaria, na szlaku znajdziesz sporo cienia. W drugiej połowie, za wioską, gdy wkroczysz w krainę skał i kamieni, tego cienia będzie zdecydowanie mniej i upał będzie dawał się we znaki, zwłaszcza w sezonie.  Na szczęście w wąwozie znajdziesz sporo miejsc piknikowych, ze świeżą wodą pitną oraz toaletami.

3) pierwsze 2 km mozolnego zejścia na dno wąwozu po śliskich i nierównych kamieniach (tzw Xiloskalo). Ten 2km początkowy odcinek zabezpieczony jest w większości drewnianymi poręczami, których można się przytrzymać.

samaria rzeka między pionowymi ścianami wąwozu

Podsumowując : Nikt tak dobrze jak Ty nie zna Twojego ciała i tylko Ty możesz odpowiedzieć na pytanie, jak prawdopodobnie zareagujesz na 16km spacer w takich warunkach.

A już z pewnością nie zna Twojej kondycji ta miła pani z biura podróży, która  tak wdzięcznie przekonuje Cię do podjęcia wyzwania. 

pytanie 2

tłumy w samarii?

W sezonie Samarię odwiedzają tysiące osób dziennie.  Więc może tak być, oczywiście nie musi, że utkniesz w  korowodzie turystów.   Czy nie przeszkodzi Ci to w obserwacji walorów przyrody i krajobrazu?  Jeśli nie, to luz.

Jeśli tak, rozważ wizytę w Samarii poza sezonem, w maju, po jej otwarciu dla ruchu turystycznego, lub we wrześniu, październiku przed jej zamknięciem.   W sezonie ryzyko tłumu jest kompletnie nie do przewidzenia i po prostu trzeba się z nim liczyć.

Pytanie 3

samaria – samodzielnie czy z biurem?

turkusowy zbiornik w wąwozieJeśli masz swoją bazę w którymś z hoteli na północy Krety, pewnie wybierzesz biuro. Wtedy Twoim zadaniem będzie tylko wędrówka.

Biuro zapewni:

  • transfer autobusowy z hotelu do wejścia do wąwozu (Xiloskalo) na płaskowyżu Omalos,
  • bilety na prom z punktu końcowego wędrówki w Agia Roumeli do Chora Sfakion
  • transfer autobusowy z Chora Sfakion do Twojego hotelu.

O nic się nie martwisz, tylko o przyjemność płynącą z wędrówki.

Jeśli jesteś turystą indywidualnym, podróżującym głównie po Krecie południowej, pewnie staniesz przed zadaniem samodzielnej organizacji logistyki.

Nie jest to wcale trudne.

pionowe ściany wąwozu

4 sprawy:
  • sprawdź czy w ogóle Samaria jest otwarta.  Z reguły jest otwarta od 1 maja do połowy października, ale każdego roku może być inaczej, w zależności od zimy, poziomu wody w rzece itp.  Więc trzeba to sprawdzić, zwłaszcza jeśli wybierasz się do Samarii poza sezonem.  Czasem zamykają ją również z powodu zagrożenia pożarowego. Jeśli na tej mapie rejon Samarii jest na czerwono lub pomarańczowo, Samaria a wraz z nią 2 inne wąwozy będą prawdopodobnie zamknięte. Pani sprzedająca bilety na autobus do Omalos pewnie też będzie doskonale zorientowana w tej kwestii.

osuwisko w wąwozie

  • sprawdź tu godziny promów odpływających z punktu końcowego Samarii (Agia Roumeli) do Chora Sfakion na wschodzie lub Sougia na zachodzie.  Z obu tych miejscowości na południowym wybrzeżu odchodzą wieczorne autobusy do Chani.  Możesz również zaplanować w nich nocleg, co jest świetnym pomysłem po wędrówce. W chwili pisania tego tekstu (sierpień 2019) promy z Agia Roumeli do Chora Sfakion oraz do Sougia odchodzą o godz. 17.30.

niebo nad wąwozem

  • kup bilety na autobus do Omalos (Xiloskalo – punkt startowy wąwozu Samaria).  Taki autobus jedzie albo z Chani, albo z Sougia.  Rozkład możesz sprawdzić tu. W chwili pisania tego tekstu (sierpień 2019) autobus Chania – Xiloskalo odchodzi o godz 5, 6:15, 7:45  i 8:45, natomiast autobus Sougia – Xiloskalo – o godz. 7. Czas jazdy to ok. 90 minut.

Bardzo polecamy Sougię, jako doskonałą bazę jeśli planujesz Samarię.  Sougia w ogóle jest genialnym miejscem dla turysty wędrowca.  Znajdziesz tu też inne szlaki, przyjemną szeroką plażę i niezwykłą  atmosferę chilloutu. Bilet kup dzień przed wędrówką.

klify wąwozu

  • po przejściu Samarii i dotarciu do punktu końcowego Agia Roumeli kup bilety na prom do Sougia albo do Chora Sfakion.  W obu tych miejscowościach możesz się zatrzymać na noc, albo wrócić wieczornym autobusem do Chani   W chwili pisania tego tekstu (sierpień 2019) autobus Chora Sfakion – Chania odchodzi o godz 18:30, natomiast autobus Sougia – Chania- o godz. 18;15.  Autobusy te czekają na pasażerów promu z Agia Roumeli, więc bez nerwów.  My jednak polecamy zatrzymanie się na choć jeden nocleg w Sougia lub Chora Sfakion.

Najważniejsze linki zatem to

Pytanie 4

samaria – Co zabrać?

  • pojemnik na wodę, W Samarii jest mnóstwo punktów piknikowych z wodą pitną.  Zawsze możesz nabrać świeżej, zimnej, pysznej wody
  • coś do przekąszenia i dodania energii.  Na szlaku nie ma żadnych sklepów, tawern itp.
  • dobre buty z grubą podeszwą (nie sandałki, nie klapki, nie kroksy)
  • akcesoria przeciwsłoneczne (czapka, okulary, krem z filtrem itp)
  • akcesoria do kąpieli w Agia Roumeli (klapki, mały ręcznik itp)
  • kijki trekkingowe jeśli używasz
  • jeśli jest chłodna pora roku polarek (Omalos jest na wysokości 1230mnpm i tam może być chłodno)

 I już…

Pytanie 5

samaria – Czy zdążę na prom?

strumień między pionowymi ścianami wąwozuJeśli szczerze odpowiedziałeś / odpowiedziałaś sobie na Pytanie nr 1 Czy Samaria jest dla mnie, to spokojnie zdążysz. 

Nawet jeśli wszedłeś/weszłaś do wąwozu ok.11, to i tak masz wciąż około 6 godzin do czasu odpłynięcia promów z Agia Roumeli.  To jest baaardzo dużo czasu. Z reguły osoby o przeciętnej sprawności fizycznej pokonują wąwóz w czasie około 5 godzin, z przystankami i dłuższą przerwą w opuszczonej wiosce.

Daj się poprowadzić Samarii. Napawaj się widokami z wędrówki. Odwiedzaj kościółki bizantyjskie po drodze.  Pogadaj z kozami kri-kri w wiosce.  Ciesz się zapachem pinii.

Dobrze się przygotowałeś / przygotowałaś do wędrówki, więc możesz być spokojny / spokojna.

Zdążysz.

pionowa skała w wąwozie

Jeśli nabierzesz ochoty na przygodę w kreteńskich wąwozach zapraszamy gorąco do przygodowych wąwozów Kourtaliotiko i Patsos.

A tu filmik i bardziej subiektywny artykuł o naszej wędrówce przez wąwóz Samaria.

Jeśli masz ochotę powędrować z nami szlakiem E4 zapraszamy Cię serdecznie na WOW! Wyjątkowy Obóz Wędrowny

Follow CreteYourLife:

Latest posts from

6 Responses

  1. Dee
    | Odpowiedz

    Cudowny tekst, zamarzyła mi się ta wasza Kreta bardzo, zwłaszcza, że przyjaciółki dopiero stamtąd wróciły i opowiadają cuda. Nie wiem czy byłabym gotowa na zmierzenie się z takim wąwozem, bo dopiero wracam do hikingu, ale może kiedyś. Warto pojechać na Kręte w październiku lub w listopadzie?

    • user
      | Odpowiedz

      Dziękujemy bardzo 🙂 Październik i listopad to świetne miesiące na wędrówki po Krecie. Morze wciąż ciepłe, tylko wieczory chłodne, no i pogoda bardziej niepewna. Mogą zdarzyć się dni deszczowe. W zeszłym roku kąpaliśmy się jeszcze w listopadzie. Woda była cieplejsza od powietrza 🙂

  2. PrzemoTeam
    | Odpowiedz

    Interesujący wpis z całą listą cennych wskazówek, dla osób które się tam wybierają.

    • user
      | Odpowiedz

      O to nam właśnie chodziło. Dziękujemy za miłe słowa. 🙂

  3. MamAsia
    | Odpowiedz

    Nic nie wiem o Krecie, a tu takie atrakcje! No nie wiem tylko czy mój mąż dałby radę, sam dystans nie przeraża. No i z małym synem byśmy szli tydzień;)

    • user
      | Odpowiedz

      Są też inne wąwozy, krótsze i piękne 🙂 Samaria nie jest obligatoryjna 🙂

Leave a Reply